Specifikationer
Typ | Värde |
---|---|
Tjocklek | 50 mm |
Bredd | 600 mm |
Längd | 1200 mm |
Dokument
Producent
Boke International AB |
Kinne-Vedum |
533 97 Götene, Sverige |
info@boke.se |
Virke & Listverk
Skivmaterial & Panel
Gjutning & Husgrund
Isolering
Sten & Plattor
Tak & Vind
Kakel & Klinker
Dörrar & Fönster
Hem & Inredning
Garderob & Förvaring
Tvätt & Städ
Klimat & Värme
Alarm & Säkerhet
Trädgårdsredskap
Trädgårdsmaskiner
Trädgårdsskötsel & Växtnäring
Plantering & Dekoration
Bevattning
Växthus & Förråd
Utemöbler
Uterum
Staket & Nät
Inomhusbelysning
Utomhusbelysning
Batteri & Ficklampor
Inomhusfärg
Utomhusfärg
Målarverktyg
Lim, fog & spackel
Rengöring
Universalspray & Multispray
Elverktyg
Tillbehör elverktyg
Handverktyg
Arbetskläder & Skyddsutrustning
Högtryckstvätt & Tryckluft
Badrumsmöbler & Inredning
Dusch
Blandare
Avlopp
Installation
Lek & Spel
Grundskiva s80 är en expanderad cellplastskiva bestående av 95% innesluten luft och av 5% små plastkulor som under hög temperatur och högt tryck smälts samman och sedan säts ihop till porösa skivor. Den här cellplastskivan har längd och bredd 120 x 60 cm och tjockleken 50 mm. Cellplasten är ett idealiskt isoleringsmaterial och lämpar sig tack vare sin lufttäthet, låga vikt och starka bärförmåga även perfekt som flytblock för bryggor.
Cellplast är ett av de mest vanliga material man kan användas vid isolering. Skivorna lämpar sig perfekt för att isolera allt från husgrunder till väggar och tak. Skivorna har utöver sin exemplariska isoleringsförmåga även hög fukttålighet och är därför inte bara ett perfekt skydd mot kyla och vind utan även mot fukt och mögel.
Cellplastskivan är ett bra material att gjuta in i betonggrunder för att förhindra markkyla från att ta sig upp. Innan man gjuter betongen lägger man en grund bestående av fiberduk, eller annan typ av markläggningsduk, och fyller den med markdamm eller stenmjöl. Därefter täcks ytan med cellplastskivor som läggs ut med förskjutna kanter i minst två lager för att markkylan inte ska tränga upp. Cellplastskivor lämpar sig väl för alla typer av grunder och extra bra för ytor där det sedan ska monteras golvvärme.
För att sammanfoga flera olika lager av cellplast behöver du cellplastspik med art nr: 9049401. Cellplastspiken hjälper dig att hålla cellplasten på rätt plats.
Typ | Värde |
---|---|
Tjocklek | 50 mm |
Bredd | 600 mm |
Längd | 1200 mm |
Boke International AB |
Kinne-Vedum |
533 97 Götene, Sverige |
info@boke.se |