Hobbyfärg Vit 100 ml Luxi
Hobbyfärg Vit 100 ml Luxi
- Hobbyfärg 100 ml
- Vattenbaserad, halvblank akrylfärg
- För inom- och utomhusbruk
- Färg: Vit
Produktbeskrivning
Hobbyfärg Vit 100 ml
Hobbyfärg från Luxi kan användas Färgen är en akrylfärg som du kan använda på de flesta material, som exempelvis trä, metall, keramik, porslin, tyg, läder, tapeter, sten, kartong och papper. Det är en bra idé att grunda ytan med Luxi Primer innan du målar med hobbyfärgen.
Färgen är vattenbaserad och ger en halvblank yta (glans 40). Den har bra täckning, vidhäftning samt hållbarhet, och kan användas både inomhus och utomhus.
Färgen är vit och finns även att få i flera färger.
Användning
Underlaget ska vara rent, torrt och fritt från rost, fett och lös smuts före målning. Hobbyfärgen ska röras om innan användning. Det rekommenderas alltid att utföra ett testutstryk. Färgen kan appliceras med pensel eller roller.
Luxi hobbyfärg är dammtorr efter ca 2 timmar och målbar efter ca 6 timmar. Den är helt härdad efter ca 24 timmar vid 20 °C och en luftfuktighet på 50 %.
Produktinformation
- Färg: Vit
- Innehåll: 100 ml
- Typ: Akrylfärg
- Glans: 40 halvblank
- Användning: Pensel eller målarrulle
- Räckvidd: 5,7 m² per liter (vid 2 lager)
- Dammtorr efter ca 2 timmar
- Målbar efter ca 6 timmar
- Härdad efter ca 24 timmar w/20˚C/RH 50 %
- Appliceringstemperatur: 5-30˚C
- Spädning: Vatten
- Rengöring: Vatten och tvål
- Förvaring: Torrt, svalt och frostfritt i sluten förpackning
- Hållbarhet: Minst 24 månader från tillverkningsdatum
- Kan användas för trä, metall, keramik, porslin, tyg, läder, tapeter, sten, kartong och papper
